Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Криничне

КРИНИЧНЕ ( до 1947 року - Чишма-Варуїта) - село, центр сільської Ради. Розташоване на річці Карасулаку за 17 км від районного центру і за 24 км від залізничної станції Болград. Населення -  5391 чоловік. Сільраді підпорядкований населений пункт Коса.
В селі —-колгосп «Правда», якому наложить 8814 га землі. п т. ч. 6340 га орної. 677 га виноградників. Напрям господарства -  м'ясо-молочне тваринництво, вирощування зернових, виноградарство, садівництво, городництво В 1966 році урожай винограду становив 65 цнт з га; на 100 га угідь тваринники одержали по 67 цнт м'яса: середній надій молока на одну фуражну корову - 2213 кг; Криничанська високоврожайна цибуля відома далеко за межами області. Допоміжні підприємства - виноробний пункт, млин, столярна та деревообробна майстерні, 4 ремонтні майстерні.
У 1965 році ланковий-виноградар В. П. Драганєв, бригадири О. Д. Маринов та М. Д. Русанжик були учасниками Виставки досягнень народного господарства СРСР і нагороджені бронзовими медалями. Криничанська сільська Рада за виробничі досягнення в 1966 році занесена на районну Дошку пошани.
В Криничному є середня школа, при якій створена кімната бойової і революційної слави; школа сільської молоді і музична школа. Учні листуються з школярами Народної Республіки Болгарії. Працюють клуб, 3 бібліотеки. Функціонує лікарня. Є швейна майстерня. На громадських засадах працює редколегія радіогазети «Новини села». Силами молоді споруджено стадіон, під час недільників посаджено 10 000 дерев. Біля озера Ялпуг розкинулося дитяче містечко. За післявоєнний час збудовано 500 житлових будників.
Криничне засновано болгарами в 1813 році на місці татарського поселення. Місцеві жителі займались землеробством, рибальством, розведенням шовкопрядів.
В період революції 1905 – 1907 рр. бідняки Д. Киряков і К. Соколов під впливом соціал-демократичної пропаганди і за вказівкою болгарського соціал-демократичного гуртка провадили агітаційну роботу в селі, закликали селян добиватися розподілу землі. У 1914 році селяни вимагали розподілу церковних земель, зменшення податків, а також навчання в школі рідною мовою. В березні 1918 року була створена підпільна організація на чолі з ізмаїльським більшовиком М Бабаком. Ця організація встановила зв'язки з Ізмаїльською підпільною організацієюі, розповсюджувала революційну літературу. Наприкінці 1919 року відбулися нелегальні збори представників організацій кількох сіл, на яких обговорювався план збройного повстання. Сигуранца заарештувала керівників організації, але незважаючи на це, селяни взяли активну участь у підготовці Татарбунарського повстання.
У 1929 році бідняки Криничного виступили проти куркулів, які захопили при обмірі частину бідняцьких земель. Жителі Криничного в 1930 році разом з селянами інших сіл організували демонстрацію, вимагаючи допомоги безробітним і передачі землі селянам.
В роки Великої Вітчизняної війни в селі діяла підпільна антифашистська група, яка проводила агітаційну роботу серед населення, поширювала листівки, саботувала накази окупантів. Наприкінці 1941 року фашисти заарештували і відправили її членів у концентраційний табір.
Біля села знайдено поселення перших віків н. е. та слов'янське селище IX -XI століть.

Сучасна карта - Криничне