КУЧУРГАН (до 1944 року – Страсбург) – село, центр сільської Ради. розташоване на березі річки Кучургану, за 10 км від райцентру та за 2 км від залізничної станції Кучурган (на лінії Одеса-Кишинів). Населення – 3071 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Івано-Миколаївки, Новокрасне, Павлівка, Степанівка, Труд-Куток.
Місцевий радгосп «50 років Великого Жовтня» спеціалізується на садівництві і виноградарстві. Радгосп має 2763 га землі, з них під виноградниками зайнято 853 га, під садами – 465 га. В 1967 році зібрано по 52 цнт винограду і по 67,5 цнт фруктів з гектара. Запроваджено зрошування виноградників. За досягнуті успіхи у соціалістичному змаганні радгосп занесено на районну Дошку пошани. У селі є виноробний завод.
В Кучургані є середня та восьмирічна школи і школа робітничої молоді, бібліотека, клуб. До послуг населення – побутовий комбінат, кравецька майстерня.
Засноване село наприкінці XVIIІ століття запорізькими козаками. В 1803 році сюди переселилися німці-колоністи.
В період айстро-німецької окупації комуністи Яшин і Пасевич в підпіллі керували боротьбою селян проти загарбників. Загинули в боях з куркульськими бандами.
Наприкінці 1918 року залізничними Кучургану, керовані Одеським підпільним комітетом КП(б)У, виступили проти англо-французьких інтервентів і припинили рух на залізниці Одеса-Тирасполь. Партизани, що діяли в тилу інтервентів, руйнували мости, залізничні колії, знищували склади з боєприпасами.
Куркулі-колоністи були активними учасниками контрреволюційного заколоту 191 року проти молодої Радянської держави.
В 1920 році в селі була створена партійна організація.
Нині в Кучургані проживає активний учасник трьох революцій, персональний пенсіонер М. М. Добровольський.
Тут поховано Героя Радянського Союзу капітана Радянської Армії В. Ф. Вінника.
В околицях села виявлені рештки знарядь праці часів мезоліту (13-8 тис. років тому).
Дивиться також інші населені пункти цього району: