Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Липецьке

Липецьке - село, центр однойменної сільської Ради, якій підпорядковане також с. Куйбишевське. Розташоване в долині річки Тилігулу за 12 км від райцентру та залізничної станції Котовськ. Через село проходить автомагістраль Котовськ-Ананьїв. Населеним близько 7 тис. чоловік.
Початкові відомості про Липецьке належать до середини XVIII століття, коли тут панували турки. Першими поселенцями були переважно селяни-втїкачі З Молдавії і Валахії та старообрядці – розкольники з Росії. За переказами, назва села походить від розкольників «липован» (змінена місцева назва пилипців). Під час російсько-турецької війни в 1791 році через село пройшли татари і спалили його.
За Ясським (1791 р.) мирним договором село увійшло до складу Росії. З того часу воно почало швидко відроджуватись і заселятися. У 1793 році тут проживав 231 чоловік, а 1795 року в ньому налічувалось вже 270 господарств і 1143 жителі. Основне заняття селян - землеробство. Найкращі врожаї давали посіви зернових культур: жита, пшениці, вівса. Жінки займалися вишиванням, прядінням, виготовленням полотна та сукон для власних потреб і на продаж.
Після приєднання до Росії земель між Бугом і Дністром селянство позбулося тяжкого турецько-татарського гніту. За адміністративним поділом 1803 року Липецьке увійшло до складу Ананьївського повіту Херсонської губернії і значилося як казенне. Російський уряд і поміщики з метою якнайшвидшого закріплення в нових районах та інтенсивного їх заселення надавали поселенцям різні пільги. Але земле­власники, яким потрібна була робоча сила, почали поступово закріпачувати колиш­ніх вільних поселенців. Навкруги виникали великі поміщицькі маєтки і село Липецьке ставало для них постійним джерелом робочої сили.
З 1822 по 1836 рік на території Південної України частими були посухи. До того ж з 1856 но 1800 рік поля спустошувались сараною. Від голоду і злиднів стра­ждали і жителі Липецького. Але село зростало й далі. В 1859 році в ньому налічу­валось 428 господарств, де проживало 2542 мешканці.
Після реформи 1861 року посилюється процес розшарування селянства. Широкі верстви трудового селянства розорялись. В 1886–1887 pp. з 9236,8 десятини землі казні належало 510,8 десятини, сільській громаді – 8606, церкві – 1205. В селі налічувалося 15 безземельних родин, 74 – мали мізерні наділи – близько однієї десятини.
Малоземельні та безземельні селяни змушені були йти до поміщиків і куркулів у найми. Поміщики Реміх, Бєлінський та Кондрицький володіли близько 2 тис. де­сятин землі кожний. У їх маєтки наймалися на роботу і бідняки з Липецького.
Становище батраків було особливо тяжким. Вони працювали від зорі до зорі за малу плату, яка забезпечувала лише напівголодне існування. Переважна більшість з них тулилася в холодних, вкритих соломою халупах, спала на голих нарах, а то й у хліві разом з худобою. У 90-х роках XIX століття в селі налічувалося 931 селян­ське господарство з 4946 жителями. В ньому були православна церква та однокласна школа, де навчалося 68 учнів, переважно дітей заможних селян. В цей час тут функ­ціонували 7 крамниць та оптовий склад вина і спирту.
На початку XX століття з розвитком товарного виробництва в селі виникають великі куркульські господарства: на окремі з них припадало по 60–100 десятин землі. Посилення гніту поміщиків і куркулів, злиденне життя основної маси населення призводило до невдоволення існуючим ладом.
Подїї революції 1905–1907 pp. на Україні знайшли свій відгук і в Липецькому. Тут розповсюджувались нелегальна література, більшовицькі прокламації. За читання їх односельчанам був заарештований і кинутий до Ананьївської в'язниці селянин Г.М. Балан.
Революційні настрої серед бідноти дедалі зростали. В 1912 році батраки на чолі з Феодосієм та Дмитром Тинкованими, Якимом Якубенком виступили проти свавілля поміщиків. Виступ цей був жорстоко придушений, а його організаторів засуджено до тривалого тюремного ув'язнення.
Культурна відсталість, важкі умови життя використовувалися церквою для зміцнення свого виливу па широкі маси селянства. Балтський ієромонах Інокентій (Іван Левізор) – авантюрист, п'яниця і розпусник заснував поблизу села монастир, що став розсадником мракобісся і релігійного дурману. Печерні келії монастиря вміщали близько 5,6 тис. осіб. Агенти Інокентій. залякуючи селян «страшним судом», збирали серед них значні суми грошей,


Сучасна карта - Липецьке